Connect with us

Ekonomik Gündem Gazetesi

Buca’nın parası çöpe gitmeyecek

Ekonomi

Buca’nın parası çöpe gitmeyecek

AK Parti Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan Buca Belediyesinin çöpe yılda 60 milyon lira harcadığını açıklayarak Buca’nın çöpe  60 milyon lira ödeyen değil, çöpten 55 – 60  milyon lira kazanan ilçe olacağını söyledi

Ak Parti ve Cumhur İttifakı Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan, 50’si kendisine, 9’u Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekçi’ye ait projelerin detaylarını açıklayarak, “Buca Belediyesi, çöp toplama ve temizlik işine yılda 60 milyon lira ödüyor. 500 milyon liraya yaklaşan borcu ile Buca Belediyesi artık felç hale geldi. Buca bu çöp yüküne daha fazla katlanamaz.  60 milyon liralık bu ağır yüke rağmen  Buca’da çöp toplama ve temizlik işi çağdaş bir kente yakışır şekilde yapılamıyor. Ben şimdi diyorum ki, biz çöp toplamaya 60 milyon lira ödemek şöyle dursun Buca Belediyemizin bütçesine yılda 55-60 milyon lira gelir sağlayacağız” dedi.

AKILLI ÇÖP KONTEYNIRLARI

Akıllı çöp konteynırları ile temizlik sistemini Buca’da baştan sona değiştireceklerini belirten Arslan şunları söyledi: “Her şeyden önce mevcut çöp attığı konteynırlarını akıllıları ile değiştireceğiz. Bu akıllı konteynırlar, çöpü kaynağında ayrıştıracak. Yetmedi çöpü sıkıştırarak mevcut konteynırların yaklaşık 10 katı kadar daha fazla çöp alabilecek. Bununla da kalmayarak kapasitesi dolmaya başladığında bunu bir mesajla bildirerek,  temizlik ekibinin gidip o çöpü oradan kaldırmasını sağlayacağız. Bu sistem kendi içinde kapalı bir sistem olduğu için kimse ne çöpü görecek, ne sızan pis suyu görecek ne de kokusunu çekmek zorunda kalacak.”

Buca’nın yeşil alanı 10 kat artacak

Arslan, 5 yılın sonunda kişi başına düşen yeşil alan miktarını 10 kat artıracaklarını belirterek, “Yeşil alan konusunda da bir devrime imza atacağız. Şehir parkları ve rekreasyon alanları ile Buca yeni yeşil alanlara kavuşacak ve kente havadan bakıldığında gri olarak gördüğümüz rengi yeşile dönüştüreceğiz.  İlçemizin yeşil alanlarını 10 kat artırmak için bir çok proje hazırladık. Bu projelerin farklı işlevleri de olmakla birlikte, en büyük katkıyı çevreye yapacak ve Bucamıza artık yeşil bir görünüm kazandıracağız” açıklamasını yaptı.

CEZAEVİ KALDIRILACAK

Buca Cevaevi’ni kaldıramazsam, istifa ederim diyerek bu sözünü notere onaylatan Arslan 75 bin metrekare alanda kurulu bulunan Buca Cezaevi kaldırılacaklarını belirterek şunları söyledi: “Buca’nın tam merkezindeki bu alan ilçenin nefes alacağı Buca Şehir Parkına dönüştürülecek. Buca Cezaevi yeni haliyle Buca Şehir Parkı olacak aynı zamanda bünyesinde 500 araçlık kapalı otopark ve bin kişilik bir kongre merkezi barındıracak. Ayrıca 7 bin metrekarelik kapalı pazaryeri ve bin  araçlık kapalı otopark ile yepyeni bir Şirinyer Parkını hayata geçireceğiz. 50 bin metrekarelik alana yapılacak olan bu meydan da bisiklet yollarından, çocuk oyun alanlarına, yürüyüş parkurlarından, spor aletlerine kadar her türlü sosyal donatı ihtiyacına yer verilecek.”

BUCA PARK ORMANI

Buca Park Orman projesinin tüm İzmir’e hitap edecek konseptte olacağını açıklayan Arslan, ” Orman içerisinde konumlandırılmış, doğa ile iç içe bu parkımızda, açık kapalı yüzme havuzları, günlük, haftalık, aylık kiralanabilecek orman evleri, gezi, yürüyüş, koşu ve outdoor oyun parkurları ve parkorman, restaurant ve kafeteryalar, SPA merkezi, toplantı salonları, açık kapalı çocuk oyun alanları bulunacak. Buca Park Ormanı Buca ve İzmirlilerin nefes alabilecekleri muhteşem bir doğa içi parkı olacak. Buca’da yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda Türkiye haritası baz alınarak kurulacak olan bu park gerek yerli gerekse yabancı turistlerin uğrak noktası olacak. Her bölgenin kendine has kültürünü yansıtmakla birlikte yaklaşık 20 kilometrelik bisiklet yolu ve çeşitli sosyal alanlar da yapılacak. Böylelikle insanlarımız hem gezecekler, hem tarihlerini öğrenecekler” şeklinde konuştu.

MEYDAN DÜZENLEMELERİ

Buca eski stadının yıkılarak mevcut Çevik Bir Meydanı ile bir üst geçit bağlantısı yapılacağını belirten Arslan  yeni ve büyük bir meydanı da Buca’ya kazandıracaklarını  ifade ederek, “Bu meydan aynı zamanda tören alanı olarak da kullanılacak. Buca’yı simgeleyecek olan bu mega meydan projesinde tartan pist, spor aletleri, yürüyüş parkurları, sokak sanatçıları için performans alanları, pandomin köşesi, elektronik yön haritası, turizm rehberi, show amaçlı havuz, acil müdahale bölümleri ve butik dükkanlar yer alacak. Bu butik dükkanlarda ise Bucalı kadınlarımızın üreteceği el işi ürünler satışa sunulacak. Burası 24 saat yaşayan bir meydan haline getirilecek” açıklamasını yaptı.

 

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi

To Top