Connect with us

Ekonomik Gündem Gazetesi

EFENDİOĞULLARI YURTDIŞINA AÇILACAK

Aktüel

EFENDİOĞULLARI YURTDIŞINA AÇILACAK

Efendioğulları Finans ve Satış Uzmanı Serkan Yaşar, 2019’da yurtdışına açılmayı hedeflediklerini belirterek amaçlarının Türk zeytinyağını yurtdışında markalaştırmak olduğunu söyledi

 

2018 yılından itibaren perakende satışlarını azaltarak yurtdışına açılmayı planlayan Efendioğulları Yağları 2019 yılı itibariyle Türk zeytinyağını markalaştırarak yurt dışında pazar yaratmaya çalışacak. Yurtiçinde yaşanan ödeme güçlükleri nedeni ile perakende satışlara son veren Efendioğulları dökme zeytinyağına ağırlık vererek satışları artırmayı hedefliyor.

 

Bu yıl başta yurtdışı olmak üzere yurtiçinde de büyümeyi hedeflediklerini açıklayan Efendioğulları Finans ve Satış Uzmanı Serkan Yaşar,İhracat alanlarını genişletecek ve ülkemize döviz getirecek çalışmalar yapıyoruz. Kuveyt, Umman ve Japonya’da düzenlenecek olan zeytinyağı fuarlarına katılarak Efendioğulları adını ve markasını bu ülkelerde de tanıtmaya çalışacağız. İç piyasadan kendimizi geri çektik çünkü yurtdışı çalışmalarımızla ilgili döviz kurunun bize sağladığı bir avantaj var. Dünya da uygulanan bu yüksek kur bizim hammadde alışlarımızın fiyatını yükseltse de bir şekilde bu giderleri dengede tutabiliyoruz. Bugüne kadar daha hiç ihracatımız olmadı ancak 2019’da yurtdışına açılmaya başlamış olacağız. Şirket olarak ambalaj yağları üretiminden çıkarak dökme zeytinyağı üretimine doğru bir ivme yaşadık” dedi.

 

“DÜNYAYAYA AÇILACAĞIZ”

 

Yaşar, Türk zeytinyağının kalitesini yurtdışına tanıtmayı amaçladıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türk zeytinyağının dünyada üretilen diğer zeytinyağlarından bir eksiği yok. Tam tersi fazlası var ve bizim amacımızda bu kaliteyi dünya pazarının görmesini sağlamak. Türkiye’den İspanya ve İtalya’ya giden zeytinyağlarımız şişelenip, bir marka değeri kazandırılarak dünyanın çeşitli ülkelerine pazarlanıyor. Neden biz Türk üreticileri olarak kendi yağlarımızı pazarlayamayalım? Bizim amacımız tam burada bir marka değeri yaratmak. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli zeytinyağı sektörü ile yakından ilgilenen bir insan ve zeytinyağı üretimine karşı özel bir ilgisi var. Bu nedenle kısa bir süre içinde Türk zeytinyağının dünyada ve Türkiye’de hak ettiği noktaya geleceğine inanıyorum.  Buda demek oluyor ki kaliteli zeytinyağı sadece ülkemiz sınırları içinde kalmayacak. Diliyorum ki yeterli tanıtım çalışmalarımızla ülke içi satışlarımızda artar.”

 

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN DİKKAT

 

Gerçek zeytinyağını sahte olanlarından ayırt edebilmenin yolunun koku, tat ve tecrübe üçlemesinden geçtiğini açıklayan Yaşar, “Her şeyden önce tüketiciler zeytinyağının buzdolabına konulduğunda donduğunu bilsinler. İkinci olarak yarı yarıya tuz ruhu ile zeytinyağını karıştırdığınızda eğer zeytinyağının rengi pembeye dönüyorsa bu zeytinyağı sahtedir. Bu zeytinyağının içine farklı tohum yağları karıştırıldığı anlamına gelir. Yine Youtube’da gerçek zeytinyağının sahtesinden nasıl ayırt edilebileceği ile ilgili çeşitli teknikler yer alıyor. Bilinç kazanmak isteyen tüketiciler burada paylaşılan teknikleri de uygulayabilirler. En iyi ayırt etme yöntemi elbette tecrübe ile ilgili. Gürmeler işte bunun için önemli. Onlar rahatlıkla zeytinyağının sahte mi gerçek mi olduğunu anlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Aktüel

To Top