Connect with us

Ekonomik Gündem Gazetesi

Arda: Gaziemir’i ihya edeceğiz

Aktüel

Arda: Gaziemir’i ihya edeceğiz

En büyük projesinin Büyükşehir Belediyesi ile yürütecekleri metro çalışması olduğunu açıklayan Gaziemir Belediye Başkanı Adayı Halil Arda, trafik problemini  kökünden çözeceklerini  söyledi

Seçim çalışmalarına hızla devameden eden Gaziemir Belediye Başkan Adayı Halil Arda hazırladığı sayısız proje ile seçim çalışmalarına devam ediyor. Gaziemir’in trafik problemine kökten çözüm üretmekle kalmayıp genç ve kadınların eğitimi içinde yoğun mesai harcayacağını açıklayan Arda ayrıca  Gaziemir’i akıllı şehir haline getirmeyi amçlıyor.

İzmir İl Genel Meclis Üyesi olarak 5 yıl görev yapmasının başkanı adayı  gösterilmesine zemin hazırladığını açıklayan Gaziemir Belediye Başkan Adayı Halil Arda, “Daha çocukken takım elbiseli siyatçiler mahallemize seçim çalışmaları için gelirdi ve onların güzelliklerini  gördüğümde siyasete atılmaya karar verdim. Gaziemir o zamanlar tütüncülükle geçinen bir köydü. 17-18’li yaşlarıma geldiğimde ise halkevlerinde yetişmeye başladım. Zaman zaman aktif zaman zaman geri planda olmak üzere 40 yıldır siyasetle içiçeyim. Siyasete girişimin 25. yılında 43 yaşında iken İzmir İl genel Meclis Üyesi olarak 5 yıl görev yaptım. İyi bir ekiple çalışmanın avantajı ile o dönemde çok güzel çalışmalar yaptık ve Gaziemir’de bundan nasibini aldı.  Mali Müşavir olduğum için mesleğim gereği plan bütçe komisyonunda 2 yıl başkanlık yaptım. Bu dönemde Gaziemir’e yapabildiğim tüm çalışmalar bugün belediye başkanı adayı olarak atanmama referans oldu” dedi.

“50 YILLIK HAFIZAYA SAHİBİM”

Doğduğu günden bugüne kadar Gaziemir’de yaşadığını ve Gaziemir’in 50 yıllık hafızasına sahip olduğunu ifade eden Arda şunları söyledi: “Gaziemir’in tütüncülükle geçinen bir köyden yaklaşık 150 bin nüfusa sahip bir kente dönüşmesine şahitlik yaptım. Gaziemir’de 16 mahallem var ve bu mahallelerde yaşayan insanların nasıl bir kültürel ve sosyo-ekonomomik yapıya sahip olduğu konusunda bilgiye sahibim. Mahallelerin kuruluş aşamalarını, sokaklarını, orada yaşayan nerelerden göç ederekgeldiklerini ve sorunlarını bilirim. Bu mahallelerde yaşayan birçok tanıdığım insan var ve içinde bulunduğum süreç içerisinde bu insanlarla her zaman bağlantı içindeydim. İzmir basını benim belediye başkanı adayı gösterilmeme şaşırmış olabilir çünkü aday adaylığım süresince basına hiçbir bilgi vermedik. Karar verecek olan Ankara parti üyeleri olduğu için oradaki Genel Başkan Yardımcılarına kendimi anlattım ve sonuç olarak adaylığım açıklandı. Gaziemir’i projelerimizle ihya edeceğiz.”

TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM

Gaziemiri çok sevdiğini ve bütün köklerinin burada olduğunu ifade eden Arda, Gaziemir’in ilk kurucu belediye başkanının dedesi olduğunu açıklayarark, “Bu demek oluyorki yaklaşık 100 yıl önce belediye başkanlığı yapmış dedemin koltuğuna talibim şuanda.Bu benim için çok onur verici bir görev olacak. Seçileceğimi biliyor ve bir belediye başkanı gibi davranıyorum. Gaziemiri iyi bilmem tanımam nedeniyle sorunlarınıda biliyorum. O sorunlarla ilgili çözüm önerilerimiz var. Sadece sorunları çözmek ile ilgili değil geleceğe bakan bir vizyonum var. Gaziemirin teknik anlamdaki sıkıntılarının yanı sıra  trafik problemi mevcut. Bugün havaalanına gelirken uçak kaçırmayan insan kalmadı maalesef. Optimum mağazasının bulunduğu yerde de büyük bir trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Bu nedenle trafiği rahatlatıcı alternatif yollar geliştirdik. Ama büyükşehir belediyesi ama karayollarının yardımıyla alternatif yol projelerimiz olacak” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK PROJEMİZ METRO

Arda, en büyük projesinin Büyükşehir Belediyesinin orta ve uzun vadede düşündüğü Sarnıç metrosu olduğunu açıklayarak, “Sarnıç bölgesinden başlayıp havaalanının altından Gaziemir’den geçerek İzmir’e giden yaklaşık 17 km’lik bir metro var. Bu projenin  öne çekilmesi gerekiyor. Yine merkezi konumda bulunan Abdullah Arda meydanı tarihi ve kültürel dokusuna dokunmadan yenilemek istiyorum. Şuan bir tane kültür merkezimiz var o da düzenli yapılaşmanın olduğu emlak bankası evlerinin bulunduğu yerde. projelerim arasında kültürmerkezleri ve  çok amaçlı bir gençlik merkezleri açmak var. Değişik mahallelerden taziye evi kurulması ile ilgili talep geliyor.  Sarnıç bölgesinde bulunan Aktepe Emrez’de Bin Başı Reşat Bey Mahallesinde taziye evleri açacağım. Bunların dışında aklımda çöp toplama sistemi kurmak var. Bunun içinde örnek bir iki mahalle seçtim. Çöp konteynırlarını yeraltına alacak, çip takılmış bir konteynır içindeki metan gazını doluluğunu ölçerek merkeze bilgi veren bir sistem düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ KANDIRILDI”

Sarnıç bölgesinde bulunan  arazilerin neredeyse tamamının hazine ve orman arazi olarak tanımlandığını ve burada yaşayan vatandaşların  tapu problemi yaşadığını belirten Arda, “Tapu problemi direk belediyeyi ilgilendiren bi iş değil. Ancak bu konudada çalışmalarımız olacak. Burdaki vatandaşlarımız yaklaşık 15 yıldır her seçim öncesi iktidar tarafından verilen sözlerle kandırılıyorlar. Seçimden önce gelip oyunuzu verin seçimden sonra tapularınızı vereceğiz diyorlar.  3 değişik bakan değişik zamanlarda gelip söz verdiler ancak o sözlerin hiçbiri gerçekleşmedi. Bugünde görüyoruz ki aynı oyun yine oynanıyor. Yine geliyor, seçimde oyunuzu verin tapularınızı vericez diyorlar. Ben Sarnıç’ta yaşayan vatandaşlaarımızın akıllı olduğunu göruyorum. Akıllı ve bilinçli olan insanlarımızın bu defa onlara gerekli cevabı vereceğine inanıyorum. Vatandaşlar bu araziler milli emlağa ait olduğu için kira bedellerini belediye yerine milli emlağa ödüyorlar. Bir imzayla Suriyelilere 40 milyar dolar para akıtan iktidar burdaki vatandaşların sorunlarını da bir imzayla çözebilecek güce sahip ancak bunu her secim öncesi bir tehdit gibi insanların önüne koyuyorlar. Artık insanlarımız buna inanmiyor” açıklamasını yaptı.

DÜNYA AKILLI ŞEHİRLERİ KONUŞUYOR

Arda, dünyanın akıllı şehirler için çocuklarını yetiştirmeye başladıklarını ifade ederek şu açıklamaları yaptı:  “Çocuklar ve gençleri özellikle çok önemsiyorum. bilindiği üzere yeni nesil çocuklarımız Z kuşağı çocukları olarak tanımlanıyor. Bu Z kuşağının eğitimini  sadece ailelere ve milli eğitime bırakmamak gerekıyor. Belediye olarak bizler elimizi taşın altına sokarak, çocuklarımızın gelişimi için oyun ve sanat atölyeleri açacağız. Annesi babası çalıştığı halde kıreşe gidemeyen çocuklarımız var. Hafa sonları da çalışmak zorunda kalan anneler hafta sonu hizmet veren kreşler olmadığı için bebeklerini de işyerine götürmek zorunda kalıyorlar. Okul öncesi eğitimlerini bu nedenle önemsiyorum ve yeni kreşler açılması ile ilgili projelerimiz olacak. Çocukların oynayabileceği güvenli ve temiz oyun alanları açmakta yien hedeflerim arasında yer alıyor. Ayrıca can dostlarımız olan sokak hayvanlarımız için de en az iki tane konforlu bir yaşam biçimine sahip olabilecekleri yeni bakım evleri ve gezici içinde  can dostlarımızın her türlü bakımını yapacak veterinerlerin bulunduğu araçlar tahsis edeceğiz.”

 

 

 

 

 

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Aktüel

To Top